Croatian English Italian

Intravitrealna aplikacija Eylea

 

                               intravitrealna                       eyelea

 

EYLEA

Eylea (alfibercept) je zadnji odobreni lijek od strane FDA (Food and drug administration) za liječenje senilne makularne degeneracije (staračke bolesti žute pjege) i edema makule kod okluzije centralne retinalne vene (začepljenje centralne mrežnične vene). To je protein koji se veže sa VEGF (faktor rasta entotelnih stanica krvnih žila ) i PLGF ( faktor rasta placente) i time smanjuje rast krvnih žila odgovornih za slab vid kod pacijenta sa senilnom makularnom degeneracijom (staračkom bolesti žute pjege).

Osim što djeluje na različite molekule Eylea (alfibercept) se razlikuje se od Lucentisa (ranibizumab) i po učestalosti davanja kod liječenja senilne makularne degeneracije . Dok se Lucents aplicira svakih 1-1,5 mjesec dokle god ima promjena , a Eyleae se nakon prve 3 uzastopne injekcije u razmaku od mjesec dana daje svaka 2 mjeseca do isteka prve godine. Nakon toga se aplicira prema potrebi.

Kod liječenja edema makule kod okluzije centralne retinalne vene (začepljenje centralne mrežnične vene) Eylea se aplicira u razmaku od mjesec dana, a nakon toga ovisno o odgovoru i kliničkoj slici.

KAKO SE APLICIRA EYLEA ?

Kao i kod aplikacije drugih lijekova koji se iniciraju u staklovinu aplikacija Eylea (alfibercept) izvodi u sterilnim uvjetima operacijske sale. Pacijent leži na leđima na operacijskom stolu, gdje mu se kapa se lokalna kapljična anestezija, nakon koje se pristupa definfekciji područaja oka i područja oko oka te 4 milimetra od kraja rožnice kroz spojnicu i bjeloočnicu iglom ulazi u područje staklovine gdje se onda inicira lijek. Provjerava se vid te se oko zatvara do sutra. Kontrolni pregled je za 2-3 dana.

 

CIJENA EYLEA (Aflibercept) 

 

Cijena aplikacije Eylea

920,00 eura 

 

 

 

                                                dogovorite

 

 

Intravitrealna aplikacija Ozurdex-a

 

                        intravitrealna                      ozurdex

 

OZURDEX

Ozurdex je kortikosteroidni lijek koji spada u deksametazone koji ima odobrenje FDA (Food and drug administration) za liječenje edema makule (otekline žute pjege) kod okluzije centralne retinalne vene ili njezinog ogranka (začepljenje centralne mrežnične vene) , te za liječenje edema makule (otekline žute pjege) kod neinfekcioznih uveitisa. Iako još nema odobrenje FDA u kliničkim studijama koje su trenutno u tijeku pokazao se učinkovit i kod dijabetičkog edema makule (otekline žute pjege kod dijabetesa).

KAKO SE APLICIRA OZURDEX ?

Aplikacija Ozurdex-a izvodi u sterilnim uvjetima operacijske sale. Pacijent leži na leđima na operacijskom stolu, gdje mu se kapa se lokalna kapljična anestezija, nakon koje se pristupa dezfinfekciji područja oka i područja oko oka te 4 milimetra od kraja rožnice kroz spojnicu i bjeloočnicu iglom ulazi u područje staklovine gdje se onda inicira lijek. Provjerava se vid te se oko se zatvara do sutra. Kontrolni pregled je za 2-3 dana. Jednom kada se implantira lijek on se polagano otapa i djeluje tako kroz 3-4 mjeseca kada je moguća ponovna aplikacija lijeka.

 

CIJENA OZURDEXA

 

Cijena aplikacije Ozurdexa

1.300,00 eura 

         

 

 

                                                      dogovorite

Intravitrealna aplikacija Lucentisa

 

 

                                 intravitrealna                  lucentis

 

LUCENTIS

Lucentis ( ranibizumab ) je protutijelo i to gotovo jednako onome Avastinu (bevacizumab). To se protutijelo također selektivno veže na protein VEGF(hormon rasta endotelnih stanica krvnih žila) , koji se nalazi na ovojnici krvnih i limfnih žila, ali još specifičnije nego Avastin (bevacizumab). Svojim djelovanjem smanjuje razinu VEGF i time smanjuje rast novih krvnih žila (angiogeneza).

Za razliku Avastina (bevacizumab), Lucentis (ranibizumab) je lijek koji je posebno razvijen za seninu makularnu degeneraciju (staračku bolest žute pjege) i kao takav ima dozvolu FDA (Food and drug administration) za upotrebu u tu svrhe. Nakon što je dobio dozvolu za liječenje senilne makularne degeneracije (staračke bolesti žute pjege) dobio je i odoborenje za liječenje dijabetičkog makularnog edema (otekline žute pjege kod dijabetesa) .

Iako je u više kliničkih studija, od kojih je najveća i najpoznatija CATT studija pokazala da su i Avastin i Lucentis podjednako učinkoviti i sigurni lijekovi, Lucentis je zbog financiranja istraživanja i marketinga lijeka znatno skuplji nego Avastin.

Osim za liječenje senilne makularne degeneracije (staračke bolesti žute pjege), dijabetičkog makularnog edema (otekline žute pjege kod dijabetesa) za što ima dozvolu FDA, koristi se i kod otekline žute pjege nakon začepljenja centralne mrežnične vene ili njenog ogranka , neovaskularne membrane kod visokokratkovidnih očiju, neproliferative i proliferativne dijabetičke retinopatije i niza drugih bolesti kod koji je potreba za smanjenjem rasta krvnih žila i njihovog propuštanja.

 

KAKO SE APLICIRA LUCENTIS U STAKLOVINU ?

Aplikacija Lucentisa (ranibizumaba) izvodi u sterilnim uvjetima operacijske sale. Pacijent leži na leđima na operacijskom stolu, gdje mu se kapa se lokalna kapljična anestezija, nakon koje se pristupa dezfinfekciji područja oka i područja oko oka te 4 milimetra od kraja rožnice kroz spojnicu i bjeloočnicu iglom ulazi u područje staklovine gdje se onda inicira lijek. Provjerava se vid te se oko zatvara do sutra. Kontrolni pregled je za 2-3 dana. Ponovna aplikacija Lucentisa (ranibizumaba) je za 4-6 tjedana.

CIJENA LUCENTISA

 

Cijena aplikacije Lucentisa 

880,00 eura 

 

                                            dogovorite

Intravitrealna aplikacija Avastina

 

                           

                                    intravitrealna                        avastin

 

AVASTIN

Avastin je je protutijelo koje se selektivno veže na protein VEGF( hormon rasta endotelnih stanica krvnih žila) , koji se nalazi na ovojnici krvnih i limfnih žila. Uloga VEGF-a je poticanje rasta novih krvnih žila (angiogeneza), stoga se Avastin (bevacizumab) koristi u liječenju stanje gdje se poželjno smanjiti rast novih krvnih žila i propuštanje iz istih.

Avastin (bevacizumab) se na tržištu pojavio 2004.g. kada je odobren od strane FDA ( Food and drug administration) za liječenje karcinoma debelog crijeva. Njegov dokazani mehanizam smanjenja rasta krvnih žila kod tumora debelog crijeva ispitan je zatim i kod bolesnika sa senilnom makularnom degeneracijom bolesti kod koje također postoji stvaranje novih krvnih žila u centru za jasan vid (žuta pjega). Avastin se pokazao kao do tada najbolja terapije za liječenje senilne makularne degeneracije (staračke bolesti žute pjege ).  

Unazad 20-ak godina u oftalmologiji Avastin (bevacizumab) se primijenjuju intravitrealno za liječenje proliferativnih (neovaskularnih) bolesti oka, pogotovo kod vlažne forme senilna makularne degeneracije (staračke bolesti žute pjege) . Iako takva primjena NIJE trenutno odobrena od strane FDA, injekcija od 1.25-2.5 mg bevacizumaba primijenjena intravitrealno ne dovodi do štetnih i neželjenih učinaka u oku (iako lijek nije ispitan u kontroliranim uvjetima). Objavljene usporedne studije svih dostupnih anti VEGF lijekova pokazale su izvrsne učinke Avastina sa gotovo identičnom sigurnošću u tretiranju senilne makularne degeneracije (staračke bolesti žute pjege) ,neproliferativne i proliferativne dijabetičke retinopatije, neovaskularnog glaukoma, dijabetičkog edema makule (otekline žute pjege kod dijabetesa), retinopatije nedonoščadi i makularnog edema nastalog zbog okluzije centralne retinalne vene ili njenog ogranaka (začepljenje mrežnične vene) .

KAKO SE APLICIRA AVASTIN  ?

Aplikacija Avastina (bavacizumab) izvodi u sterilnim uvjetima operacijske sale. Pacijent leži na leđima na operacijskom stolu, gdje mu se kapa se lokalna kapljična anestezija, nakon koje se pristupa dezfinfekciji područja oka i područja oko oka te 4 milimetra od kraja rožnice kroz spojnicu i bjeloočnicu iglom ulazi u područje staklovine gdje se onda inicira lijek. Provjerava se vid te se oko zatvara do sutra. Kontrolni pregled je za 2-3 dana. Ponovna aplikacija Avastina je za 4-6 tjedana.

CIJENA AVASTINA

 

Intravitrelna aplikacija Avastina (bevacizumab)

220,00 eura

  

                                                          dogovorite

Intravitrealna aplikacija Kenaloga

 

                    

                           intravitrealna                   kenalog

 

KENALOG, TRIAMCINOLON

Kenalog (triamcinolon acetonid) je lijek koji spada u skupinu kortikosteroida. Kortikosteroidi su vrlo potentni lijekovi koji svojim djelovanjem blokiraju upalu. U oftalmologiji se Kenalog (triamcinolon) koristi kod dijabetičkog edema makule (oteklina žute pjege), otekline žute pjege kod začepljenja centralne mrežnične vene (edem makule kod okluzije centralne retinalne vene), otekline žute pjege kod uveitisa.                                 

KAKO SE APLICIRA KENALOG U STAKLOVINU ?      

Aplikacija Kenaloga (triamcinolona) izvodi u sterilnim uvjetima operacijske sale. Pacijent leži na leđima na operacijskom stolu, gdje mu se kapa se lokalna kapljična anestezija, nakon koje se pristupa dezfinfekciji područja oka i područja oko oka te 4 milimetra od kraja rožnice kroz spojnicu i bjeloočnicu iglom ulazi u područje staklovine gdje se onda inicira lijek. Pacijent obično zamjeti mutninu u vidnom polju neposredno nakon injekcije. Provjerava se vid, te se oko zatvara do sutra. Kontrolni pregled je za 2-3 dana. Ponovna aplikacija ukoliko je potrebna može biti za 4-6 tjedana.

 

CIJENA

 

Cijena aplikacije  Kenaloga (triamcinonolona)

100,00 eura 

 

 

 

                                            dogovorite

Parabulbarna aplikacija Kenaloga

 

                                                                  parabulbarno

 

KENALOG, TRIAMCINOLON

Kenalog (triamcinolon acetonid) je lijek koji spada u skupinu kortikosteroida. Kortikosteroidi su vrlo potentni lijekovi koji svojim djelovanjem blokiraju upalu. U oftalmologiji se Kenalog (triamcinolon) koristi kod dijabetičkog edema makule (oteklina žute pjege), otekline žute pjege kod začepljenja centralne mrežnične vene (edem makule kod okluzije centralne retinalne vene), otekline žute pjege kod uveitisa.                                       

KAKO SE APLICIRA LIJEK PARABULBARNO ?

Nakon što se prethodno anestezira oka sa kapljicama, sa vrlo tankom iglom ulazi se prostor orbite (očne šupljine) te se u neposrednoj blizini oka inicira lijek.

CIJENA

 

Cijena parabulbarne aplikacije Kenaloga (triamcinolona)

50,00 eura 

 

 

 

                                              dogovorite

Laser fotokoagulacija

 

                                                    fotokoagulacija

 

LASER FOTOKOAGULACIJA

Laser fotokoagulacija je već dugi niz godina priznata metoda liječenja za čitav niz bolesti. Najčešće se koristi kod liječenja dijabetičke retinopatije, dijabetičkog makularnog edema i drugih vaskularnih bolesti mrežnice te ruptura i manjih odignuća retine (mrežnice) .Dijabetička retinopatija i danas je vodeći uzrok sljepoće u Hrvatskoj .

DIJABETIČKA RETINOPATIJA               

Razlikujemo 3 glavna pojma kod dijabetesa - dijabetički makularni edem i 2 tipa dijabetičke retinopatije koja se dijeli na neproliferatinu i proliferativnu . Neproliferativnu dijabetičku retinopatiju, koju karakteriziraju brojna krvarenja na očnoj pozadini (fundusu) je blaži oblik bolesti koji se u svom početku treba samo se redovito pratiti sa pregledavanjem očne pozadine (fundusa) svakih nekoliko mjeseci . Uznapredovali oblici neproliferativne i svi oblici proliferativne (teži oblik bolesti) dijabetičke retinopatije moraju se tretirati sa laser fotokoagulacijom, jer kod tih oblika bolesti postoji rizik od komplikacija koje su posljedica stvaranja novih krvnih žila. Te novostvorene krvne žile mogu uzrokovati krvarenje u staklovinu (hemoftalmus iii vitrealno krvarnje), neovaskularni glaukom ili trakcijsko odignuće mrežnice. Laseriranjem mrežnice (retine) uvelike se smanjuje se šansa od tih potencijalno osljepljujućih komplikacija.

DIJABETIČKI MAKULARNI EDEM (EDEM MAKULE)

Dijabetički makularni edem glavni je uzrok slabijeg vida kod dijabetičara i treća je indikacija za laseriranje kod dijabetičara. Naime vrlo velik postotak dijabetičara ima dijabetički makularni edem. Vjerojatnost za dijabetilčki makularni edem povećava se sa samim trajanjem bolesti tako da ga ima gotovo svaki pacijent koji boluje od dijabetesa duže od 15 godina.

KAKO SE IZVODI LASER FOTOKOAGULACIJA ?

Laseriranje radi dijabetičkog makularnog edema i dijabetičke retinopatije izvodi se u lokalnoj anesteziji. Zjenicu je prethodno potrebno sa kapima što bolje proširiti. Liječnik na pacijentovo oko naslanja kontaktnu leću. Za vrijeme laseriranja dijabetičkog makularnog edema ili dijabetičke retinopatije izuzetno je važna dobra suradnja pacijenta, jer pacijent za vrijeme zahvata mora mirno gledati u smjeru kojem mu nalaže liječnik. Laseriranje pacijentu izgleda kao jaki bljesak fotoaparata. Nakon laseriranja prolazno se zamuti vid u trajanju od nekoliko minuta.

Ukoliko se radi od dijabetičkom makularnom edemu, laseriranje traje oko 20 minuta za vrijeme kojih je izuzetno važno da pacijent bude miran. Zahvat se ovisno o nalazu očne pozadine, OCT nalaza ili nalazu fluoresceinske angiografije može ponavljati svaka 3-4 mjeseca.

Laseriranje radi dijabetičke retinopatije izvodi se u 2 do 3 zahvata, te može kod pojedinih pacijenata izazvati nelagodan osjećaj. Cilj je napraviti panretinalnu fotokoagulaciju, što znači da se laserira čitava mrežnica. Postupak se izvodi u 2-3 seanse od kojih svaka traje 20-30 minuta.

 CIJENA LASERA

 

 Cijena  jednog tretmana laserske fotokoagulacije mrežnice

100,00 eura 

 

 

                                            dogovorite